Tiszaparti Süntanya
Afrikai fehérhasú törpesün Tenyészet
Általános információk

Afrikai fehérhasú törpesün
(Atelerix albiventris)


Élettartam: átlagosan 4-6 év, de akár a 8-10 éves kort is megélhetik a háziasított sünik
Hossza: 17-23 cm, 2-5 cm farok
Súly: átlagosan 250 - 550 gramm, de vannak nagyobb példányok is.
Természetes élőhely: Közép-Afrika (Szudán, Szenegál, Zambia).
Életmód: éjszaka aktívak, ekkor keresik táplálékukat; nappal elbújnak valahova, és alszanak. A sünök a természetben magányosan élnek, a hím csak párzás céljából keresi fel a nőstényt, aki később egyedül neveli fel kölykeit.
Ideális hőmérséklet: 22-27 fok
Téli álom: 10 fok alatt (részleges téli álmot alszanak, a háziasított sünöknek pedig kifejezetten veszélyes).
Táplálkozás: a természetben elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de elfogyasztanak más útjukba kerülő kisebb állatot is, amit le tudnak gyűrni, így csigákat, gilisztákat vagy éppen egereket is. A tojást is kedvelik. Étrendjüket kis mértékben gyümölcsökkel illetve zöldségekkel is kiegészítik. A háziasított süni táplálékát, lejjebb az "Etetés, itatás" résznél részletezem.
Ivarérettség: 8-10 hetesen.
Tenyészérettség: 6-8 hónaposan.
Szaporodás: a sünök már 3 hónapos koruk körül nemzőképesek, de ebben a korban szervezetük még nincs felkészülve a szaporodásra. A nőstények 5-6 hónapos korukban érik el a megfelelő fizikai fejlettséget. De a tenyésztésre szánt nőstények szaporítását még mindenképp 12 hónapos kora előtt érdemes kezdeni, mert azután drámaian csökken a vemhesülés esélye.
Vemhesség hossza: változó, a 31. és a 45. nap között bármikor szülhet sünikénk.
Alomszám: átlagosan 2-6 kölyök.
Ajánlott tenyésztés: évente maximum 2-szer, és a kettő között 3-4 hónap teljen el a nőstény egészségének érdekében, hogy kellőképpen visszanyerje erejét, és a következő alom is sikeres legyen és egészséges, jól fejlett utódokat hozzon a világra.
Alom leválasztása: 6-7 hetesen, de ez süni függő, amikor már nem szopizik, hanem szilárd ételt eszik.
Beszerzés


Mielőtt úgy döntesz, hogy egy sünit szeretnél háziállatnak, kérlek olvass utána minél többet, olvasd el akár több tenyésztőnél is az ismertetőket, hogy biztos legyél abban, hogy tudod vállalni egy süni tartásával járó dolgokat, és nem csak egy hirtelen fellángolás az egész. A sün nem szokványos kisállat, nem való mindenkinek, de a süni nagyon tud kötődni a gazdijához, és nagyon megviselheti egy esetleges gazdaváltás. A süni különleges élményt nyújthat azoknak, akik el tudják őt fogadni olyannak amilyen, minden velejárójával.

Ha úgy határoztunk, hogy egy ilyen különleges, aranyos kis jószágot szeretnénk tartani, fontos, hogy a lehető legjobb helyről szerezzük be!

Véleményem szerint össze sem lehet hasonlítani egy állatkereskedésből vásárolt állatot egy tenyésztőtől vásárolt állattal, és ez nem csak a sünikre igaz. Ha kereskedésben vásárolunk, nem fogjuk tudni az állat életkorát, származását és előéletét sem, sőt lehet, hogy még a süni nemét sem tudják megmondani. Előfordulhat, hogy a kisállat-szaküzletben kapható sünik külföldi szaporító telepekről származnak. Ezeken a telepeken a sünik nem kapják meg a megfelelő törődést, ezért vadak, és a helytelen tartás miatt idő előtt el is pusztulhatnak.

Ha tenyésztőhöz fordulunk, saját szemünkkel megnézhetjük jövendő kedvencünk tartási körülményeit, megismerhetjük a szüleit, így pontosan fogjuk tudni származását és születési idejét. A tenyésztők lelkiismeretes munkával időt, pénzt és energiát nem kímélve, megfontolt párosításokkal, ellenőrzött almokkal, egészséges és jól szocializált kicsi sünikkel várnak minket. Minden tenyésztő származási lappal látja el a tőle kikerülő sünbabákat, ez nagyon fontos amiatt, hogy a hazai állomány ne legyen beltenyésztett. A tenyésztő megbízható instrukciókat tud adni a tartást, gondozást illetően is, és ha a vásárlás után bármi baj lenne, vagy csak egyszerűen tanácsra van szükségünk, őket bátran felhívhatjuk, kérhetünk információt telefonon is tőlük. Emellett odafigyel arra, hogy a süniket már kicsi koruktól emberhez, kézhez szoktassa, és így a barátságos sünik sok örömet szerezzenek majd leendő gazdijuknak. Ha biztosra akarunk menni, keressünk fel több tenyészetet, esetleg fórumokat, gyűjtsünk minél több információt.

Fiú vagy lány sünit?

  • Ha csak egy sünit szeretnénk tartani, teljesen mindegy, hogy hímet vagy nőstényt választunk, viselkedésben, szelídségben, vérmérsékletben nincs különbség közöttük.
  • Ha azonban több törpesünt szeretnénk egy ketrecben tartani, azonos neműeket kell választanunk lakótársaknak! Két lány mindig jól megvan együtt, és a fiúk is lehetnek jó lakótársak, ha legalább az egyik kölyök még, amikor összekerülnek, és ha nincs nőstény sün a közelükben. Ha megérzik a lány szagát, akár vérre menő harcba is kezdhetnek.
  • Hímet és nőstényt csak akkor tegyünk egy ketrecbe, ha utódokat szeretnénk, és akkor se tartsuk őket folyamatosan együtt, mert a túl fiatal kori vemhesülés a nőstény életébe kerülhet, emellett a hím az örökös próbálkozással nagyon lestrapálja a nőstényt, és felfalhatja az újszülött sünbabákat



Minimális helyigény: 50 cm x 100 cm. A szabadban az afrikai törpesün képes 6-9 km-t is megtenni. Esténként engedjük el legalább fél órára, hogy mozogjon egy kicsit.
Ketrec, terrárium: mindkettő megfelelő nekik. Én saját készítésű bútorlapból készült terráriumban tartom őket. Minden esetben fontos a jó szellőzés. A terráriumnál a magasságára kell ügyelni, hogy ne tudjon kimászni belőle, mert minden éjszaka gyalogtúrára indul, és megpróbál átjutni a nagy falon :)
Berendezés, felszerelés
Alom: a terrárium 2/3-án pormentes faforgácsot használok egy kis szénával megspékelve, az 1/3-án pedig egy 4,5 cm magas peremmel elválasztva kristályos, nem porosodó macskaalmot, hogy ott végezzék a dolgukat, illetve, hogy fürdőzhessenek benne. Ezen a részen tartom az itatójukat, ha esetleg kiborítanák ne áztassák el a forgácsot és a kuckójukat.
Etető: én két etető tálat használok, egy a száraztápnak, és egy az aktuális főételnek. Célszerű kerámiából vagy üvegből készült tálat beszerezni, hogy a süni ne tudja felborítani. Nekem sose borította fel, csak kicsi korában beleült és úgy vacsizott :)
Itató: golyós önitatót vagy szintén nehéz tálkát szoktak ajánlani, többnyire inkább az önitatót, mert a tálkát hajlamosak kiborítani vagy telehordani alommal. De amíg kicsik nem érik el az önitatót így tálkával célszerűbb. Nálam ez nagyobb korukra is így maradt, mert szerencsére bevált és nem borongatták ki a vizet.
Bujkáló: lehet boltban vásárolt, házilag gyártott kis faházikó, pamut sapka ez ízlés dolga, és persze süni ízlés, mert van, aki házban alvós, és van, aki a sapit részesíti előnyben és a házba csak wc-zik :)
Futókerék: Szükséges a süniknek, hogy nagy mozgásigényüket kielégítsék. Nagyon fontos a méret, minimum 30 cm legyen az átmérője, hogy a süni gerince ne sérüljön, a futófelülete pedig ne legyen rácsos, nehogy beszoruljon a süni lába. Ezek kaphatók már több tenyésztőnél is, illetve aki kreatív szintén legyárthatja házilag :) Én ilyen kreatív emberektől vásároltam, a Spinoso Hedgies tenyészetből, csak dicsérni tudom, teljesen hangtalan, nagy méretű, gerinckímélő, egyszerűen szuper, imádják a sünikék :)
Játékok: A sünik nagyon játékosak, imádnak bohóckodni, ehhez egy egyszerű wc papír guriga is megfelelő hosszába elvágva (tutira bele ne szoruljon), de lehet neki venni csörgős labdát, könnyű kis gyerekjátékokat amiket lökdöshetnek.
Ápolás, gondozás
Féregtelenítés: Elvileg, ha boltban veszed a forgácsot, csak tiszta tenyészetből szerzed az élő eleséget, és az egyéb táplálékokból is a legjobbat kínálod, rendszeresen és megfelelő módon takarítod a sünit, akkor nem lesz sem férges, sem élősködők nem lesznek rajta. Féregtelenítésüket negyedévente szokták ajánlani. A legtöbb tenyésztő által használt féregtelenítő a Stronghold csepp. (Én is ezt használom). Egyetlen egy csepp elegendő egy süni számára, többet nem szabad, mert árthatunk a süninek. A fején van egy jellegzetes tüskehiány, oda kell cseppenteni, közben a másik kezünkkel széthúzzuk a tüskéket.

Én szerencsére még nem tapasztaltam, de olvastam, hogy ritkán előfordulhatnak más élősködők rajtuk (atka, bolha), ezt a megfelelő szerrel kezelhetjük (pl. Frontline spray)
Fürdetés: Eddig egyszer fürdettem csak sünit, mikor nagyon összepiszkolta magát. Többnyire jól tűrik a vizet, és van olyan aki egyenesen imád úszni, viszont van amelyik retteg a víztől. Könnyű kis cicasamponnal vagy sima vízzel fogkefe segítségével fürdethetjük, ha muszáj. De a gyakoriságra ügyelni kell, a túl sok fürdőzés szárítja a süni bőrét, illetve könnyen meg is fázhat.

Karomvágás: Ha eleget mozog sünink, akkor nem feltétlenül lesz rá szükség, vagy csak nagyon ritkán. A normális mozgás, napi fél óra a terráriumon kívül. Persze van olyan süni, akinek mozgástól függetlenül gyorsan növő körme van, ebben az esetben azt sűrűbben és rendszeresen vágni kell. Ha a süninek nagy a körme, az csökkenti a mozgási kedvét, mivel fájdalmat okoz neki, ezt követi az elhízás. Szóval a lényeg, hogy engedjük süninket minél többet mászkálni :)
Betegség: Sajnos, mint mindenki a süni is megbetegedhet, erről is vannak leírások, van, ami visszafogottabb, kevesebb betegséget említ meg, van, ami meg szinte már elrettentő. Én nem értek egyet ezekkel. Persze semmit nem lehet figyelmen kívül hagyni, és nem kell "strucc-politikát" folytatni, de én hiszek abban, hogy megfelelő tartási körülmények (megfelelő táplálás, gondozás, ápolás, gondoskodás stb.) mellett, nem szabad, hogy lebetegedjen a sünink. A sérüléseket is kiküszöbölhetjük, ha vigyázunk és figyelünk rá. Ezért én nem szeretnék most betegségeket felsorolni, a teljes körű információért kérlek, olvasd végig a többi tenyésztő leírását. Amit meg kell mégis említeni, mert fontos: ha bármi rendellenességet érzékelünk a süninken pl. étvágytalanság, tartós hasmenés, nagyfokú vakarózás, hulló tüskék, kiszáradt, kicserepesedett bőr stb. haladéktalanul keressük fel állatorvosunkat!
Etetés, itatás
A LEGFONTOSABB: TILOS TEJET ADNI A SÜNINEK! Laktóz érzékenyek, bármilyen tejtermék végzetes lehet számukra. Továbbá NE adjunk a sünnek: csokoládét (és más édességet), mazsolát, fűszeres konyhai maradékot, hagymát, madár és rágcsálótápokat!
A MÁSODIK LEGFONTOSABB: MINDIG LEGYEN A SÜNI ELŐTT FRISS IVÓVÍZ!
Száraz eledel:
Jó minőségű kutyának vagy macskának való táp. Pl.: Orijen, Happy Cat, Hill's, Eukanuba, Pro Plan, Acana eledeleket. Akármelyik mellett döntünk, figyeljünk a táp méretére, hogy elég kicsi legyen, hogy a süni a szájába tudja venni. A legnevesebb hazai tenyészetek sok éves tapasztalata alapján, a sünik számára legmegfelelőbb táp a kutyák számára készített Hill's Adult Mini Chicken Advanced Fitness. Én is ezt használom, és a sünik imádják.
Akármelyik típust is választjuk, arra kell figyelni, hogy a fehérje - zsír arány megfelelő legyen.
Adagolása egyszerű: mindig legyen a süni előtt. :)
Nem kell megijedni, ha nem találunk pont olyan tápot, ami a lentebb írt tápanyag összetételnek pont megfelel, ez csak irányadó, aránymutató.
Javasolt tápanyagbevitel: Fehérje 22 %, Zsír 5 %, Rost 15 %, Kalcium 0,9 %, Foszfor 0,9 %, Vas 0,0075 %
Több felől hallottam olyan tenyésztői véleményt is, hogy nem jó a süninek a túl sok fehérje és a lecsökkentett zsír, meg kell találni az összhangot, ami nyilván nem egyszerű, de rendszeres súlyméréssel és változatos étrenddel megelőzhető az elhízás.
Konzerv, bébiétel:
Konzerv eledelek esetén is mindenképpen figyeljünk oda a fehérje-zsír megosztásra, illetve arra, hogy minél kevesebb adalékanyagot tartalmazzon az eledel. Aki kedvencként tart egyetlen sünit, annak célszerű cica konzervet keresni, mert mennyiségre az olyan kicsi, hogy el tudja fogyasztani a süni, mielőtt megromlana. Nálam nem sűrűn kapnak, mert nincs benne túl sok tápanyagtartalom.

Élő eleség:
  • Lisztkukac: nagyon szeretik, már kicsi korukban kapnak, amikor még párhuzamosan anyatejeznek is. Szinte minden nap kapnak nálunk a sünik, hol főfogásként, hol jutalomfalatként.
  • Tücsök/Sáska: ezek is változatosságot vihetnek a sünök étrendjébe, mérettől függően pár darab.
  • Napos egér: a süniknek erre is szükségük van heti 1 alkalommal 1 db. Nálunk imádják, nagyon szépen becsócsálják. :)
  • Gyászbogárlárva: kis süniknek 5 db, felnőtteknek 10 db alkalmanként
Emberi fogyasztásra alkalmas ételek:
Amiket szoktak ajánlani: halfilé, csirkehús, szív, máj, főtt tojás, nyers darált csirkenyak. Én nem adtam még darált csirkenyakat neki, a kalciumot mi a napos egérrel biztosítjuk számára. Ha friss a hús oda lehet adni nyersen is, vagy félig átfőzve. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy valóban friss-e inkább főzzük át. Ezeket különféle zöldségekkel, bébiétellel keverhetjük is, természetesen sünink ízlésének megfelelően.
A bébiételeket általában nagyon szeretik a sünik, és lehet beléjük zöldségeket, gyümölcsöket keverni, vagy főtt tojást, főtt májat, akár még lisztkukacot is. Fő a kreativitás! :) Fagyasztva (pl. jégkockatartóban) sokáig tárolható. Kedvelt ízek: sütőtökpüré csirkehússal, vegyes zöldség csirkehússal, vagy csak alma-banán püré és ehhez rakni májat, vagy halfilét. Mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy mit szeret a saját sünije. Van, amelyik kimondottan válogatós. De más tenyésztőknél is lehet nagyon szuper recepteket találni!
Zöldség, gyümölcs:
A sünik táplálékának természetes körülmények között csak kb. 10-15%-a gyümölcs; ezt az arányt nekünk is biztosítanunk kell számukra. Amit érdemes megpróbálni: almát, banánt, barackot, görög-és sárgadinnyét, uborkát, tököt, répát, paprikát, amit nem szabad: a nagyon savas vagy cukros és apró magos dolgokat (tilos pl.: salátalevél, káposzta, szőlő, ribizli, egres, citrom, narancs, hagymák). De önmagában nem nagyon eszik meg egyik gyümölcsöt és zöldséget sem, bele kell csempészni kis mennyiségben reszelve konzervbe, vagy bébiételbe.
Viselkedés


Megoszlanak a vélemények arról, hogyan is viszonyuljunk a süninkhez közvetlenül a hazaköltözés után. A régi "jól bevált" módszer szerint hagyjuk békén pár napig, hadd fedezze fel az új környezetet, hadd szokja meg az új szagokat, hangokat stb. Na hát a süniknél pont nem ezt szokták tanácsolni :) Ezt a régi "jól bevált" módszert el kell felejteni, különben pár nap múlva egy nem túl szelíd, roppant félénk tűpárnát találunk a kedves kis sünink helyén.  Ha a süni felfedezgette új helyét, esetleg megkínálhatjuk pár falattal, aztán bátran és határozottan vegyük őt ki a helyéről, le lehet tenni a földre is akár, hogy ismerkedjen a hellyel. Lesz olyan is, hogy a süninek is rossz napja van és puffogással fogad minket és szúrós tüskékkel, de ennek nem szabad eltántorítania minket, akkor is ki kell venni. Van, aki kesztyűt húz, a szúrós tüskék miatt, de ez nem a legjobb, mert így a süni még nehezebben barátkozik meg a kezünkkel, szagunkkal. Nekem sose volt szükségem kesztyűre, számomra nem volt olyan fájdalmas, hogy puszta kézzel ne tudtam volna megfogni valamelyik sünimet, ráadásul a puffogás csak addig tartott, amíg ki nem vettük, utána már béke volt, és érdeklődő szimatolás :) A lényeg a rendszerességen van, hogy minden nap törődjünk a süninkkel legalább 30 percet. Többnyire napnyugta és hajnal közt a legaktívabbak a sünik, akkor a legjobb foglalkozni velük, szoktatni az új környezethez. Ha napközben ébresztjük fel őket, akkor puffogósabbak lehetnek, persze nem mindegyik. Vannak olyan sünik, akik lesimított tüskével, és barátságosan viselik a nappali ébresztést is. Az enyémek pont ilyenek. :)

De mi magunk is tehetünk néhány dolgot annak érdekében, hogy megkönnyítsük a süninek a beköltözést:

  • A legjobb úgy elindulni a süniért, hogy azokat a dolgokat magunkkal vinni (sapi, bújózsák, rongy stb.), amiket a süninek szánunk, így már az úton belakott holmijával együtt tudjuk betenni az új helyére.
  • Oly módon érdemes adni neki eleinte a vacsit, hogy összekeverjük az általunk vásárolt tápot, a tenyésztőtől kapottal, így ismerős szagok, ízek lesznek számára, nem lesz minden annyira új és ismeretlen.
  • Amikor felvesszük a süninket a legjobb, ha a hasa alá csúsztatjuk a kezünket, és egyenesen felfelé emeljük. Ha hátulról fogjuk meg a sünit, azonnal megijed, és összegömbölyödéssel védekezik. Ez ösztönös, mert a természetben a ragadozók is hátulról ragadják meg. Érdemes először megszagoltatni vele a kezünket, mert amint megismeri a gazdi szagát, rögtön ki is gurul :)

Ha a süni nem érez veszélyt, akkor nyugodt és kedves. Beszéljünk hozzá mindig, ismerni fogja a hangunkat és nem lesz félős. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül kószálni a lakásban, mert sok veszély leselkedhet rá. A magas helyekkel (pl. asztal) különösen vigyázzunk, a kölyök süniknek még nincs mélységérzetük, és gondolkodás nélkül lesétálnának róla.
Sün színek


A sünik színgenetikája elég bonyolult, még én sem értem 100 %-osan, de igyekszem minél többet olvasni róla, és tanulni. Sok tenyésztő leírását olvastam és kigyűjtöttem magamnak a számomra legfontosabb infókat, tehát ez egy saját kis mix, amit más tenyésztői leírás alapján állítottam össze, ezúton is köszönöm nekik!

Külföldi szervezetek a fehérhasú sünöknek több mint 100 színváltozatát tartják nyilván, és ez a szám folyamatosan növekszik. A sünszínek között nem könnyű kiigazodni, a leírások sokszor nehezen érthetőek és a színeket általában angol kifejezésekkel jelölik, mert a törpesün tenyésztés terén az USA jár az élen.
Alapvetően két fajt különböztetünk meg a törpesünöknél: algerian - algériai (Atelerix algirus) és fehérhasú (Atelerix albiventris). A törpesün színek meghatározásánál időnként találkozhatunk az algerian (algériai) típus megjelöléssel. Ez nem egy külön szín, több színnek is lehet algériai változata. A fehérhasú a "sztenderd", azt semmilyen formában nem szokás jelölni, tehát ha a színben nincs ott az "algerian" kifejezés, az automatikusan fehérhasú típusú sünt jelent. Ma már nem minden esetben különül el ilyen élesen az algerian és a fehérhasú típus, nincs meg minden algerianban az összes ismertetőjel. Megkülönböztetünk szín és testalkat szerinti algeriant, általában a szín szerintit szokás jelölni, a testalkattal gyakorlatilag senki nem foglalkozik. Nehéz megkülönböztetni a két színcsoportot, de felsorolok néhány alapvető különbséget:

  • A bőrszín, amivel könnyen azonosítható a szín. Ha a süni színét a sztenderd színek alapján meghatároztuk, de a színe sötétebb azoknál akkor egyértelműen algerian színű. Ezek a színek 5 árnyalattal sötétebbek a fehér hasú színénél.
  • Az algerian sünnek a végtagjai is sötétebbek, mint a fehérhasú sünnek.
  • A maszk jóval sötétebb, mint a sztenderd fehér hasú színeknél és sokkal jobban felnyúlik az arcon a szemekig. Egy mosómedve maszkjához hasonlít.
  • A hosszú dupla soros tüskék nagy segítséget nyújtanak. Ha van tisztán látható választéka két sávban, akkor a fehér hasú színcsoporthoz tartozik. Ha nem látható tisztán a választék, nem határolódik el egyértelműen a két tüske sor, akkor az algerian színcsoporthoz tartozik.
  • A hasaljon levő foltok még jó útmutatók. Ezek olyan születési védjegyek. Míg a fehér hasú sötét árnyalatokon (Salt & Pepper, dark grey és változataikon), sokszor vannak foltok, addig a többi fehér hasú színnél nincsenek foltok. Az algerian színek képesek ezeket a foltokat megjeleníteni minden színben egy bizonyos mértékig. Ha például egy Cinnacot sünön foltok vannak a hason születéskor, akkor ő biztosan Algerian Cinnacot.


SÖTÉT SZÍNEK:

BLACK

Krém tüskék fekete szalaggal, nagy fekete maszk, szemszíne fekete, orra fekete de nem olyan, mint az algeriannél, fülei feketék, bőre a vállakon fekete-antracit

SALT & PEPPER - SÓ & BORS

A tüskék fehérek, feketével színezve. A tüskék legfeljebb 5 százaléka lehet tisztán fehér. Az arcuk fehér, fekete álarccal, füllel és orral. Az altest szőre fehér, a hastáj fekete foltjai kiterjedtek. A bőr a vállakon koromfekete.


DARK GREY - SÖTÉT SZÜRKE

A tüskék fehérek, összekötve feketével, a két szín között nagyon keskeny rozsdás-barna külső élekkel, átmenettel. Minden más jellemző megegyezik a Salt & Pepper-ével, kivéve a bőrt, ami a vállakon sötétszürke, majdnem fekete. Az orr fekete.


GREY - SZÜRKE

A tüskék fehérek, összekötve feketével, rozsdás-barna külső élekkel. A hasuk alján van egy kevés folt, és az arcon fekete maszk található. A bőr a vállak fölött szürke. Az orr fekete.



CHOCOLATE - CSOKOLÁDÉ

A sötétbarna tüskéken fehér szín található. Az arcon világosbarna maszk van, halvány folt lehet a has alján, a bőr a vállakon világosszürke. Az orr sötét máj (liver) színű, majdnem fekete.


VILÁGOS SZÍNEK:



BROWN - BARNA

Világos (tölgy-)barna színű tüskék vannak összekötve fehérrel. A tüskék nem több mint 5 százaléka lehet tisztán fehér. A világos maszk elfogadható. A szemeknek van egy világoskék gyűrűjük a külső élek körül (az ínhártya). A bőrön nincsenek foltok és a bőr a vállakon kis mennyiségű szürke elszíneződéssel rózsaszín. Az orr májszínű, fekete foltos.



CINNAMON - FAHÉJ

Világos fahéj/barna színű tüskéken a fehér szín is megjelenik átmenetben. Legfeljebb a tüskék 5 százaléka lehet tisztán fehér. Az arcon nincs álarc. A hasalj fehér, és a bőrön nem lehet folt. A bőr a vállakon rózsaszín. Az orr liver, azaz máj színű.
Két típusa van: ruby eyed - rubin szemű vagy dark eyed - sötét szemű



CINNACOT - nincs magyar megfelelője

Barack, fahéj közti szín. A tüskék fehérek, amiknek 50 százaléka fahéjjal, a maradék halvány narancs-bézs színnel van összekötve. A bőr a vállak fölött rózsaszín. Az arcon nincs álarc. Az orr rózsaszín és májszínű tarka lehet.
Két típusa van: ruby eyed - rubin szemű vagy dark eyed - sötét szemű



CHAMPAGNE - PEZSGŐ

A tüskék fehérek, 75 százalékban halvány narancs-bézs színnel, a maradékban fahéj színnel összekötve. A bőr a vállak fölött rózsaszín. Az arcon nincs álarc. Az orr rózsaszín, májszínű külső szegéllyel. A szemek rubinvörösek.



APRICOT -BARACK

A tüskék fehérek, halvány narancs-bézs színnel összekötve. Az altest fehér. Az arcon nincs maszk. A szemek rubinvörösek. Az orr rózsaszín.



PALE APRICOT - HALVÁNY BARACK

A tüskék fehérek, amelyek rendkívül halvány narancs/sárga színnel vannak összekötve. Az alsótest fehér. Az arcon nincs maszk. A szemek rubinvörösek. Az orr rózsaszín.



A fent felsorolt alapszínek mellett találkozhatunk még különleges sünikkel:

ALBINO - ALBÍNÓ

Az albínók annak köszönhetik a különlegességüket, hogy egyáltalán nincs pigmentációjuk. A tüskék mind fehérek sávok nélkül. Az arc és a szőrzet is fehér. A bőr rózsaszín és a szemek pirosak. Az orr rózsaszín.

LEUZIST - nincs magyar megfelelője

Ritka színváltozat, hasonlóan néz ki, mint az albínó, tüskéi szintén hófehérek, nincs szín se az arcán, se a lábain, csak a szemében van pigmentáció: rubin vagy fekete színű, ez különbözteti meg az albínótól.


FOLTOK:
Ezek nem külön színek, minden alapszínnek létezik ilyen változata is, ez amolyan "plusz" egy süninél :

PINTO

Azt jelenti, hogy bármilyen alapszínű is legyen a törpesün, kisebb fehér foltokkal rendelkezik a tüskék között.


TOBIANO PINTO

Azt jelenti, hogy bármilyen alapszínű is legyen a törpesün, nagyobb, összefüggő fehér területek vannak rajta.

REVERSE PINTO -FORDÍTOTT PINTO

Azt jelenti, hogy a nagyrészt fehér sünön van egy kis színes folt az alapszínből.


SPOTTED FACE - FOLTOS ARCÚ

A süni arcán is megjelenhetnek foltok, lehetnek néha a szokásos maszktól eltérő foltok, pl.: a szeme körül (monoklis), mellette, alatta.


SPLIT FACE - HASÍTOTT ARCÚ

Tulajdonképpen ugyanaz, mint a 'spotted face' - a különbség, hogy ha a folt belenyúlik az orrgombjába az 'spotted face', ha pedig nem az 'split face' :)


WHITE FACE - FEHÉR ARCÚ

A sünről teljesen hiányzik a maszk, az arca tiszta fehér, az orra rózsaszín.


WITH WHITE HEADSPINES - FEHÉR FEJTÜSKÉKKEL

Megkülönböztetik továbbá azokat a süniket, amelyeknek a homloktüskéi fehérek, ún. bóbitájuk van. Ezeket német területen weißpony-nak hívják


ODD EYED - FELEMÁS SZEMŰ

Jelentése magáért beszél, a süni szeme felemás színű. :)


ODD EARED - FELEMÁS FÜLŰ

Jelentése magáért beszél, a süni füle felemás színű. :)


MINTÁZATOK:

Ezek nem külön színek, minden alapszínnek létezik ilyen változata is, ez amolyan "plusz" egy süninél :
Fontos tudni, hogy a snowflake/white/double white sünök színesen születnek, a bőrük az alapszínüknek megfelelően pigmentált, és tüskéik is csak több hónaposan veszítik el eredeti színüket és válnak fehérré.


SNOWFLAKE:

Akkor nevezünk egy sünt snowflake-nek, ha tüskéinek 30-70%-a fehér. A snowflake (hópehely) elnevezés arra utal, hogy a süni úgy néz ki, mintha most jött volna be a hóesésből, és havas lenne a háta.


WHITE:

A snowflake utáni fokozat a white (70-95% fehér tüske), ilyenkor a sün már egészen fehérnek néz ki, alig látszik az alapszíne.


DOUBLE WHITE:

Ilyenkor a tüskéknek maximum 5%-a színes, maga a sün gyakorlatilag teljesen fehér.



Az itt felsorolt színek, foltok, minták mellett még jóval több van, de mondhatni ezek a legelterjedtebbek, legismertebbek és véleményem szerint a legfontosabbak, aki kíváncsi utána olvashat a többinek, de szerintem ebből is lehet bőségesen válogatni szebbnél szebb süniket. És persze ahogy a legelején említettem minden színnek megvan az algériai változata is, tehát az alapszíneknek bármelyike megkaphatja az "algerian" jelzőt, amennyiben a sünire igazak az algerian tulajdonságok.
Minden jog fenntartva 2012 Tiszaparti Süntanya